Ağva Tatil Fırsatları
A+ A A-

Ahududu Cenneti Cumalıkızık İle Osmanlıya Yolculuk

Cumalıkızık

Osmanlı’nın ilk yerleşim yerlerinden olduğu bilinen Cumalıkızık köyü, Bursa ilimizin Yıldırım ilçesine bağlıdır. 270 haneli köy günümüze kadar değişmeden gelmiş ve yapılar bozulmamıştır. Çoğu 3 katlı evleri ağaç, taş ve kerpiçten yapılmıştır. Mükemmel bir nostalji yaşatan sokaklarında gezerken cumbalı, kafesli evlerine hayran kalacaksınız.

Spor Doğa

Temiz havasında gezerken kendinizi Açıkhava müzesinde hissedebilirsiniz.

Cumalıkızık’ta Nereler Gezilir?

  • Zekiye hatun çeşmesini görün.
  • Saitabat şelalesi’ni gezin.
  • Ünlü Cumalıkızık sokaklarında dolaşın. Eski Osmanlı evleri evlerini inceleyin.
  • Cumalıkızık camii ziyaret edin.
  • Bizanslılardan kalma kiliseyi görün ve Tek kubbeli hamama uğrayın.
  • Cumalıkızık Etnografya müzesini gezmeden sakın dönmeyin.

Gece Hayatı

Cumalıkızık eski bir köy olduğu için gece hayatı yoktur. En yakın eğlence mekanları Mudanya ve Bursa ili merkezindedir. Dilerseniz kısa bir sürede kafe ve barlarına ulaşabilir dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz. Kınalı Kar dizisinin çekildiği köy birçok filme de zemin olmuştur. Bu evleri gezerek ve yerli halkın şölenlerine katılarak da keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ahududu Festivali oldukça şenlikli geçer. Eğer Haziran ayına denk geliyorsa geziniz muhakkak katılmalısınız. Ahududu ve türevlerinin sergilendiği şölende sevdikleriniz için satın da alabilirsiniz.

Kültür Tarih

Cumalıkızık Konaklama1300 yılında kurulan köy yıkılmadan, değişmeden günümüze gelmeyi başarmıştır.  Cumalıkızık tarihinde çevresindeki köylerin Cuma namazı kılmak için toplandığı köy olduğundan adını bu önemli görevden almıştır. Köyün en değerli yeri Cumalıkızık Etnografya müzesidir. Neredeyse tamamı yerli halkın bağışladığı eski eşyalardan oluşan müze de bir de padişahımız II. Osman’ın köylülere hediye ettiği Berat da sergilenmektedir.

Konaklama

Köyün yukarısındaki Kınalı Kar pansiyon tek konaklama birimidir. Cumalıkızık konakalama daha çok Mudanya ve il merkezinde gerçekleşir. Yine de köyün atmosferinde uyumak isteyenler için bu pansiyon idealdir.

İlk kurulduğu andan itibaren değişmemiş dokusuyla hayranlık uyandıran köyde kalabilirsiniz. Osmanlı’nın kırsal yaşamını gözler önüne seren Cumalıkızık konaklama için dilerseniz yöre halkının evlerinde de kalabilirsiniz. Sizi büyük bir misafirperverlikle ağırlayacaklardır. 

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

Seo Fiyatları

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Mudanya

Mudanya

İstanbul’un karşı komşusu Bursa’nın bu şirin ilçesi ılıman iklimi, Gemlik Körfezi’nin güneyini kaplayan...

Side

Side

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı bir turizm cenneti Side her yıl yerli ve yabancı binlerce...

Tüm tatil bölgeleri »

AĞVA TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

Yasal Uyarı:
Bu site Ağva'yı tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. agvaoteller.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
  طراحی سایتarshaweb.irپارتیشنپارتیشن اداریآموزش فروشوکیل دادگستری
Treetops Hotel
Günay Hotel